کلید گردان

۱ – کلید گردان های IP65 (سری تی) و IP40 (سری جی)

شرکت تولیدی توان ره صنعت دو سری (خانواده) کلید گردان تولید و با برند TRS به بازار های داخلی و خارجی عرضه می نماید:

  • کلید گردان با درجه حفاظت IP65 (سری تی) در قلمرو آمپر ۱۲ الی ۴۰ آمپر
  • کلید گردان با درجه حفاظت IP40 موسوم به سری عمومی (سری جی) در قلمرو آمپر ۱۲ الی ۶۳۰ آمپر

توصیه می گردد برای انتخاب کلید گردان مطلوب مراحل زیر دنبال گردد.

قدم اول: انتخاب سری کلید گردان

ابتدا با توجه به میزان تقریبی آمپر کلید و تنوع کلیدهای مورد تقاضا و ملاحظات اقتصادی و محل مورد استفاده و درجه حفاظت مورد نیاز، سری کلید گردان انتخاب شود:

کلید گردان های سری T در قلمرو آمپر ۱۲ الی ۴۰ آمپر می باشد. این سری علاوه بر جذابیت های ظاهری بسیار مطلوب دارای درجه حفاظت بالا نیز می باشد، به طوری که قسمت قطع و وصل آن دارای ضریب حفاظت IP65 (کامل حفاظت شده در مقابل گرد و غبار و حفاظت شده در مقابل پاشش آب تحت فشار از تمام جهات) و بدنه کلید و ترمینال ها دارای ضریب حفاظت IP20 (ترمینال های حفاظت شده توسط درپوش) است.

کلید گردان های سری G در قلمرو آمپر وسیع ۱۲ الی ۶۳۰ آمپر می باشند.

قدم دوم: انتخاب آمپر کلید گردان

در این مرحله، با توجه به نوع بار الکتریکی مورد نظر که باید کلید گردان مورد نظر آن را قطع یا وصل یا کنترل نماید (بار موتوری یا اهمی یا ترکیبی) و تعاریف مربوط به رده های کاربردی برای گلید گردان های تولیدی شرکت توان ره صنعت که در فایل پی دی اف زیر آمده است، آمپر کلید گردان و کد آن انتخاب شود .کد آمپری کلیدگردان عددی سه رقمی می باشد.

به طور مثال : ۰۴۰ یعنی ۴۰ آمپر

دانلود جدول ظرفیت تحمل جریان و قدرت کلید گردان

قدم سوم: انتخاب نمودار الکتریکی عملکرد کلید گردان

در مرحله سوم، با توجه به عملکرد مورد نیاز کلید گردان از نظر تعداد کنتاکت های قطع و وصل، تعداد حالات چرخشی کلید گردان، زوایای چرخش، ترتیب اتصالات و نحوه علامت گذاری ترمینال ها، کد عملکرد کلید گردان انتخاب گردد. کد عملکرد کلید گردان برای هر سری کلید یکسان بوده و نمودار عملکرد و کد عملکرد بسیاری از کلید گردان های متعارف و پر مصرف در فایل پی دی اف زیر آمده است.

دانلود نقشه فنی کلید گردان

این کد از ۴ رقم تشکیل گردیده است: به طور مثال کد ۰۰۰۷ یعنی کلید گردان سه فاز دو طرفه، کد ۰۰۱۸ یعنی کلید گردان تبدیل ولت متر ۷ حالته  و کد MN23 یعنی کلید گردان دوپل سه حالته بدون موقعیت خاموش.

ممکن است عملکردی از کلید گردان مورد توجه شما باشد که با هیچکدام از عملکردهای تعریف شده در صفحات ۹ الی ۱۶ یکسان نباشد. دراین صورت طراحی ویژه و ساختار مدولار کلید گردان ها این اجازه را به شرکت می دهد که عملکرد مطلوب شما را به عنوان یک کلید گردان سفارش خاص تولید و تحویل نماید.

برای نیل به این  مقصود ضروری است به فایل پی دی اف زیر مراجعه نموده و فرم مخصوص سفارش کلید گردان را پر نمایید و به واحد فروش گروه DeDe ارسال نمایید.

دانلود نقشه فنی کلید گردان

در طول ۳۰ سال سابقه فعالیت تولیدی شرکت توان ره صنعت، بالغ بر ۵۰۰۰ نقشه کلید برای عملکرد های مورد نظر گوناگون مشتریان را تهیه و فایل نموده است که در بایگانی فنی شرکت بر اساس کد خاص موجود بوده و بر حسب درخواست مشتریان در نوبت های بعدی همان عملکرد ملاک مونتاژ و تحویل کلید گردان قرار می گیرد.

قدم چهارم : اتنخاب مدل کلید گردان

در مرحله آخر با توجه به طریقه نصب کلید گردان مورد نظر (روی تابلو، کف تابلو، اینتر لاک با درب تابلو، یا نصب داخل جعبه رو کار دیواری) و همچنین نوع و شکل مکانیزم قطع و وصل، رنگ صفحه و دسته و درجه حفاظت آن کد مدل کلید معین می گردد. مدل های انواع کلید گردان های سری تی و سری جی در کاتالوگ آنها، قابل بارگیری از فایل های پی دی اف زیر، به طور مشروح معرفی شده است.

این کد از سه رقم تشکیل گردیده است. به طور مثال کد مدل LK2 مربوط به کلید سری G با صفحه و دکمه قفل شو مربع شکل به اندازه ضلع ۷۵ میلیمتر و کد مدل RY1 مربوط به کلید گردان سری T با دکمه قرمز و صفحه زرد مربع شکل به اندازه ضلع ۴۸ میلیمتر می باشد.

۲ – کلید دیسرکپنسی (دسکرپنسی – مغایرتی)

 

کلیدهای مغایرتی عموما برای کنترل دژنکتورها، سکسیونرهای موتوردار، کنترل ولو ها و امثال آن و نمایش وضعیت آن ها در دیاگرام ظاهری منقوش بر تابلوی فرمان مورد استفاده قرار می گیرند. زمانی که لامپ نشانگر این کلیدها روشن می شود، نمایانگر این منطق است که شرایط قرارگیری کلید در دیاگرام ظاهری با وضعیت واقعی تجهیز تحت فرمان آن منطبق نیست، هم چنین به دلیل عملکرد خاص، این خانواده از کلید ها برای مدارهایی که در آن صدور یک پیش فرمان قبل از فرمان اصلی الزامی است، کارآمد و قابل استفاده است.

برای توصیف کامل عملکرد یک کلید دیسکرپنسی، بررسی آن در قالب یک مثال بهترین روش می باشد. با فرض بر اینکه کلید دیسکرپنسی مورد نظر در مدار فرمان یک دژنکتور مورد استفاده قرار گرفته عملکرد آن به شرح زیر است:

بر روی دسته هر کلید یک علامت مشکی به شکل یک خط ترسیم شده است، این خط در راستای خطوط منقوش بر تابلو فرمان، که نشان دهنده مسیر عبور جریان از دژنکتور هستند قرار می گیرد و هم راستا شدن علامت کلید و خطوط تابلو نشان دهنده وصل بودن دژنکتور خواهد بود. حال تصور کنید که دژنکتور قطع است و کلید دیسکرپنسی نیز در وضعیت صفر (قطع) می باشد. با اعمال یک چرخش ۹۰ درجه به دسته، کلید از حالت صفر به حالت یک تغییر وضعیت می دهد و علامت کلید با خطوط جریان تابلو در یک راستا قرار می گیرند. برداشت اولیه از این دیاگرام ظاهری وصل بودن دژنکتور است اما عملکرد کلید دسکرپنسی به گونه ای است که مجموعه کلیدگردان آن صرفا کلید نشانگر است و فرمان اصلی توسط کلیدهای فشاری در موقعیت ۴۵ درجه بعدی تعبیه شده اند ارسال خواهد شد. لذا در این حالت به دلیل وجود یک مغایرت بین وضعیت قرار گیری کلید در دیاگرام ظاهری و مدار اصلی دژنکتور لامپ سیگنال داخل کلید روشن خواهد شد. برای ارسال فرمان وصل لازم است تا دسته کلید به سمت داخل فشار داده شود و یک چرخش ۴۵ درجه ای در جهت ادامه حرکت از صفر به یک کلید گردان به آن اعمال شود. با این حرکت فرمان وصل برای دژنکتور صادر و چراغ نشانگر داخل کلید خاموش می شود. با رها کردن دسته کلید به وضعیت ۹۰درجه قبلی باز می گردد.

با توجه به ترکیب خاص کلید های دسکرپنسی این کلید ها برای نمایش بروز خطا در سیستم نیز مورد استفاده قرار می گیرند. به این معنی در صورتیکه کلید دیسکرپنسی در وضعیت وصل باشد و دژنکتور به هر دلیل از مدار خارج شود به دلیل یک مغایرت بین وضعیت کلید و مدار اصلی دژنکتور بلافاصله چراغ داخل کلید روشن خواهد شد و این خود به اپراتور هشدار بروز خطا در مجموعه را می دهد.

بر اساس طراحی مدولار قسمت کلید گردان این نوع کلید، ساختارهای مختلفی برای عملکردهای گوناگون کلید دیسکرپنسی قابل تولید است. در فایل پی دی اف زیر، برخی از عملکردها با طبقات گوناگون لیست شده است.

دانلود جدول ظرفیت تحمل جریان و قدرت کلید گردان

همچنین شرکت تولیدی توان ره صنعت قابلیت تولید این نوع کلید گردان  را در هر عملکردی که مورد نیاز مشتری است به عنوان کلید دیسکرپنسی سفارشی دارا می باشد.

 

خرید کلید دیسکرپنسی

کلید دیسکرپنسی
 

کاتالوگ

کاتالوگ
 

۳ – کلید گردان فن کویل و اجاق گاز

 

این سری از کلید گردان ها به لحاظ جمع و جور بودن ابعاد و اندازه و سهولت نصب و سیم کشی و تنوع حالالت و زوایای چرخش و مدارهای قابل قطع و وصل، کلید ایده آلی جهت کاربری در لوازم خانگی از جمله اجاق گازها (به عنوان کلید جوجه گردان فر) و یا کلید روشن و خاموش و کنترل سرعت دمش هوا در فن کویل های زمینی و هم چنین اجاق ها و فر های برقی می باشد.

مشخصات عمومی

  • بدنه از جنس پلی آمید الیاف دار با مقاومت حرارتی و مکانیکی و الکتریکی بالا.
  • کنتاکت های الکتریکی به قطر سر ۳٫۵ mm با روکش نقره با آلیاژ مخصوص.
  • ترمینیل های اتصال ورودی و خروجی فیشی از جنس برنج با آبکاری قلع.
  • قدرت کشش کنتاکت ها مطابق استاندارد IEC9472  ۱۶ آمپر موتوری(AC3) و یا ۲۵ امپر اهمی (AC1).
  • نصب به دو شیوه هم توسط مهره شش گوش و واشر حول محور کلید و هم توسط دو پیچ بر روی بدنه کلید.
  • امکان چرخش حالات کلید هم در جهت عقربه های ساعت(راست گرد) و هم بر خلاف جهت عقربه ساعت (چپ گرد).
  • محور کلید از جنس پلاستیک و یا فلزی بنا به نیاز مشتری.
  • تعداد حالات چرخش و مدار عملکرد متفاوت.
  • امکان انجام تغییرات در طراحی به منظور انطباق با نیاز ها و محدودیت های مشتری.
 

خرید کلید گردان فن کویل و اجاق گاز

کلید فن کویل و جوجه گردان
 

کاتالوگ

کاتالوگ
 

۴ – کلید دکمه دار

 

این نوع کلید های دکمه دار، راه حل اقتصادی بسیار خوب برای قطع و وصل بارهای اهمی و کارگاهی، خانگی و تجاری تکفاز و سه فاز تا حدود ۳۰ آمپر از قبیل روشنایی سالن ها و موتورهای کوچک و هواکش سالن ها و ماشین آلات برقی می باشد.

مشخصات عمومی:

  • کلیدهای قطع و وصل فشاری رو کار در رده های آمپری ۱۰، ۱۵، ۳۰ و عملکرد دو پل و سه پل ۳۸۰ ولت متناوب، ۵۰ هرتز.
  • دارای نشان استاندارد ملی ایران در رده کاربردی AC23 مطابق استاندارد ملی شماره ۴۸۳۵-۱ و ۴۸۳۵-۳٫
  • دارای استاندارد CE اروپا.
  • دارای دو محل ورودی کابل (نصب گلند) در بالا و پایین محفظه کلید.
  • ابعاد کوچک، نصب سریع و آسان.
  • محفظه کنتاکت از جنس پلی آمید الیاف دار (ضد شعله).
  • فاقد هرگونه رله حفاظتی.
  • بدنه کلید از جنس ABS مقاوم در مقابل عوامل جوی و مواد شیمیایی و در درجه حفاظت IP54  (حفاظت شده در مقابل نفوذ گرد و غبار و ذرات ریز معلق و در مقابل بارش آب در تمام در جهات).
  • کنتاکت های الکتریکی دوبل (ساخته شده از کنتاکت های دو فلزه با روکش نقره).
 

خرید کلید دکمه دار

کید دکمه دار
 

کاتالوگ

کاتالوگ