DeDe_electric_group_detailsDefine

ابزار پرس اتصالات به سیم

ابزار-پرس-اتصالات-به-سیم-22

سه پارامتر در یک اتصال امن و مطمئن سیم به اتصالات (ترمینال) مورد نیاز است:

  1. سیم مناسب
  2. اتصال دهنده (ترمینال، از قبیل سرسیم، وایرشو، کابلشو) مناسب
  3. اتصال کامل و نا گسستنی بین ترمینال و سیم

اگر تنها یکی از این سه پارامتر در یک اتصال دیده نشود، نتیجه آن اتصالی ناقص است که صدمات جبران نا پذیری به سیم، تجهیزات اصلی مدار (مانند کلید ها، تجهیزات اندازه گیری، …)، و حتی اشتعال به دلیل تلفات برق به صورت گرما در محل اتصال می شود. در بین سه پارامتر عنوان شده، پارامتری که به دلیل نا ملموس بودن آن نسبت به دو پارامتر دیگر کمتر مورد توجه قرار می گیرد، کیفیت اتصال بین سیم و ترمینال می باشد. برقراری اتصال کامل و محکم سیم به ترمینال در سیم کشی بسیار حیاتی است، و حتی با استفاده از با کیفیت ترین سیم و ترمینال با ظرفیت آمپری بالاتر از حد نیاز، اما اتصال فیزیکی نا مناسب بین این دو، نتیجه کلی اتصالی ناقص است. اتصال ناقص نیز در یک مدار برقی یعنی مدار معیوب و تحت الشعاع قرار گرفتن سیم ها و کلیه تجهیزات در مسیر آن.

اتصال بین ترمینال و سیم یا از طریق جوش دادن اتصال به سیم برقرار می گردد، و یا از طریق پرس ترمینال به سیم. لیکن اخیرا روش جوش به دلیل گران بودن، و همچنین دشواری هایی که انجام آن دارد بسیار کم استفاده شده است، و در حال حاضر، عموما از روش پرس جهت اجرای اتصالات در سیم کشی استفاده می شود.

سناریوی کامل اتصال ترمینال به سیم از طریق روش پرس به شرح زیر است:

پس از برش سیم به وسیله «سیم چین »، قسمتی از روکش سیم (مقدار آن بسته به مدل و سایز ترمینالی که قرار است به سیم متصل گردد دارد) توسط «ابزار سیم لخت کن » از هادی سیم جدا می گردد. سپس، قسمت برهنه و هادی سیم در محفظه ترمینال قرار می گیرد و توسط ابزار پرس مکانیکی و قالب مناسب آن نوع و سایز ترمینال، نیروی کافی بر قسمت هادی ترمینال اعمال می گردد تا قسمت هادی ترمینال و سیم به شکل قالب مورد استفاده در ابزار پرس مورد دفرمگی قرار گیرند و اتصال همگن و نا گسسستنی بین سیم و ترمینال ایجاد گردد.

استاندارد ۲- ۶۰۳۵۲ DIN EN پیشنهاد می دهد که ابزار پرس ترمینال توسط تولید کننده ترمینال عرضه شود، زیرا تنها در این صورت تولید کنندگان ترمینال میتوانند از استفاده درست ترمینال توسط مصرف کننده مطمئن شوند، و گارانتی های لازم روی محصولات تولیدی خود را عرضه کنند.ابزار-پرس-اتصالات-به-سیم-2-22

جدول-انواع-ابزار-پرس-اتصالات-به-سیم-22

۱. ابزا ر پرس پنج کاره دستی (MCT006)

الف) توضیحات:

این ابزار ساده، سبک و دستی، قابلیت انجام پنج کار زیر را دارد (به ترتیب از قسمت با پوشش پلاستیکی (دسته) تا نوک ابزار):

• لخت کردن سیم های از سطح مقطع ۷۵/۰ الی ۶ میلیمتر مربع (۲۲ الی ۸ طبق استاندارد سایزی AWG)
• پرس سرسیم های بدون روکش سطح مقطع ۵/۱ الی ۶ میلیمتر مربع (۲۲ الی ۱۰ طبق استاندارد سایزی AWG)
• پرس سرسیم های روکش دار سطح مقطع۵/۱ الی ۶ میلیمتر مربع (۲۲ الی ۱۰ طبق استاندارد سایزی AWG)
• اندازه کن و قیچی سیم های مفتولی قطر ۶/۲ میلیمتر الی ۳.۵ میلیمتر مربع (۳۲ الی ۸ طبق استاندارد سایزی AWG)
• قیچی (سیم چین) کلیه انواع سیم از سطح مقطع ۷۵/۰ الی ۶ میلیمتر مربع (۲۲ الی ۸ طبق استاندارد سایزی AWG)

قسمت فلزی ابزار از جنس فولاد کربن دار C45 با آبکاری آلکالاین (قلیایی) مشکی و دسته ابزار (پوشش پلاستیکی تحتانی) از جنس PVC می باشد.

ب) مشخصات:

• طول: ۲۳۵ میلیمتر (۵/۹ اینچ)
• وزن: ۲۲۰ گرم
• بسته بندی: جعبه دو تکه مقوایی/پلاستیکی (بلیستر)

اینفوگرافی-ابزا-ر-پرس-پنج-کاره-دستی-22

۲. ابزار پرس وایرشو چهار گوش زن و شش گوش زن دستی (ECT)

این محصول شامل یک عدد ابزار پرس نیمه اتوماتیک، با عملکرد چرخ دنده ای (ratchet mechanism) جهت حرکت اهرم ها تنها در یک مسیر هنگام بستن آنها به منظور پرس ترمینال، و قابلیت خلاصی کامل اهرم ها جهت باز شدن ابزار و قالب ها پس از انجام پرس (disengage option) می باشد. . طراحی قالب این نوع ابزار ها، از نوع قالب های بسته می باشد، بدین معنی که دارای قالب یک تکه بوده، و ترمینال مورد نظر در مرکز قالب قرار گرفته و با پرس دسته قالب فشرده شده و پرس انجام می گیرد. این قالب ها، قابلیت تعویض ندارند.

جنس قسمت فلزی ابزار از فولاد کربن دار C45، با آبکاری موسوم به آبکاری آلکالاین (قلیایی) می باشد. از مزیت این نوع آبکاری، عدم از بین رفتن و یا حتی خش برداشتن بدنه ابزار در اثر ضربه، زمین افتادن، و یا تماس اجسام نوک تیز به آن می باشد. جنس قالب ها نیز از فولاد کربن دار C45 و با آبکاری کروم می باشد. سطوح قالب ها کاملا صیقلی و پولیش-شده می باشند، که این امر موجبات خروج راحت قطعه از قالب پس از انجام پرس را فراهم می سازد. دسته ابزار از جنس ترموپلاستیک (TPR) می باشد. از مزایای این جنس دسته علاوه بر عایق بودن کامل آن در برابر الکتریسیته و عدم تعرق دست اپراتور در تماس با آن می باشد. طراحی ارگونومی و جنس لطیف دسته ابزار، امکان استفاده از ابزار به صورت مکرر و پیوسته، با کمترین آزار به دست اپراتور را میسر می سازد. کلیه اجزاء استفاده شده در ابزار، شامل فنر ها، اهرم ها، چرخ دهنده ها، و پیچ ها از مرغوب ترین مواد ساخته شده، تا کمترین نیروی لازم جهت انجام پرس، و بیشترین طول عمر ابزار را تضمین نماید. جهت طول عمر بیشتر ابزار، قبل از بسته بندی، کلیه چرخ دنده ها روغن کاری شده اند.

وزن این ابزار ۳۷۵ گرم، طول آن ۱۷۰ میلیمتر، و رنگ عایق دسته مشکی می باشد.

این ابزار در ۲ نوع مختلف می باشد. یک نوع آن جهت پرس وایرشو از چهار طرف جهت انجام پرس به شکل چهار گوش هادی ترمینال، و نوع دیگر آن پرس از شش طرف، جهت پرس به شکل شش گوش هادی ترمینال می باشد.

ابزار-پرس-وایرشو-چهار-و-شش-گوش-زن-دستی-22

۳. ابزار پرس اتصالات شبکه با قابلیت لخت کن و قیچی (NCT)

الف) توضیحات:

این ابزار جهت پردازش سیم و کابل های شبکه و پرس اتصالات مرتبط به کابل شبکه و با عملکرد چرخ دنده ای (ratchent mechanism) (موسوم به جغجغه ای) جهت حرکت اهرم ها تنها در یک مسیر هنگام بست آنها به منظور پرس اتصالات شبکه، و قابلیت خلاصی کامل اهرم ها جهت باز شدن ابزار و قالب ها پس از انجام پرس (disengage option) می باشد.

این ابزار، دارای سه درگاه جهت پرس سوکت های شبکه به شرح زیر است:
• درگاه وسط جهت پرس سوکت نوع (کابل های شبکه Cat5 و Cat6)

ابزار-پرس-اتصالات-شبکه-با-قابلیت-لخت-کن-و-قیچی-22

• درگاه سمت چپ جهت پرس سوکت های نوع ۶P6C (RJ12)، ۶P4C (RJ11) ، DEC/OFF Set Plug 6P6C (کابل های تلفن)
• درگاه سمت راست جهت پرس سوکت های نوع ۴P4C و ۴P2C (کابل های ارتباط گوشی به دستگاه تلفن) علاوه بر امکان پرس، قابلیت های زیر نیز در این ابزار گنجانده شده تا استفاده کننده با تنها یک ابزار ۳ کاره کلیه نیازهای پردازش سیم و کابل شبکه خود را برآورده سازد. لخت کردن سیم و کابل های شبکه با روکش PVC از قطر ۶ الی ۱۲ میلیمتر (۰.۲۳۶ الی ۰.۴۷۲ اینچ)
• قیچی سیم و کابل شبکه تا قطر ۱۲ میلیمتر
جنس قسمت فلزی ابزار از فولاد کربن دار C45، با آبکاری موسوم به آبکاری آلکالاین (قلیایی) می باشد. از مزایای این نوع آبکاری، عدم از بین رفتن و یا حتی خش برداشتن بدنه ابزار در اثر ضربه، زمین افتادن و یا تماس اجناس نوک تیز به آن می باشد. دسته ابزار از دو جنس پلاستیک فشرده و لاستیک تشکیل شده است. از مزایای قسمت لاستیکی در تماس با دست هنگام استفاده از ابزار، عدم اذیت شدن و کاهش تعریق دست بهره بردار در تماس مداوم با آن، داشتن حس مطبوع با توجه به نرمی بدنه، و افزایش اصطکاک هنگام به کار گیری از ابزار طی تماس طولانی مدت با آن می باشد.

ب) مشخصات:

• طول: ۲۰۳ میلیمتر
• وزن: ۵۱۰ گرم
• بسته بندی: جعبه دو تکه مقوایی/پلاستیکی (بلیستر)

ابزار-پرس-اتصالات-شبکه-با-قابلیت-لخت-کن-و-قیچی-2-22

۴. کیت پرس انواع سرسیم و وایرشو دستی (با قالب های قابل تعویض) (TCK)

DeDe Electric Group ابزار پرس بسیار با کیفیتی را با قالب های گوناگون، جهت استفاده از یک ابزار پرس جهت انجام اتصال انواع اتصالات سیم و در بازه سایزی وسیع به مصرف کنندگان ترمینال های خود عرضه می نماید. چند محصول جانبی دیگر جهت انجام کامل پروسه اتصال ترمینال به سیم نیز همراه با این ابزار پرس در قالب یک پکیج کامل با نام «کیت پرس انواع اتصالات به سیم و با کد سفارش عرضه می شود تا استفاده کننده با خرید تنها یک محصول با قیمت بسیار نازل تر نسبت به خرید اجزاء پکیج به صورت منفرد، بتواند نیاز های ابزاری خود در اتصال انواع ترمینال ها به سیم و سیم کشی را پاسخ دهد.

«کیت پرس انواع اتصالات به سیم» DeDe Electric Group شامل اقلام زیر می باشد:

• یک عدد ابزار پرس نیمه اتوماتیک، با عملکرد چرخ دنده ای (ratchet mechanism) جهت حرکت اهرم ها تنها در یک مسیر هنگام بستن آنها به منظور پرس ترمینال، و قابلیت خلاصی کامل اهرم ها جهت باز شدن ابزار و قالب ها پس از انجام پرس (disengage option)

کیت-پرس-انواع-سرسیم-و-وایرشو-دستی-22

• دو عدد پیچ یدکی نگهدارنده قالب ها

کیت-پرس-انواع-سرسیم-و-وایرشو-دستی-2-22

• پنج عدد قالب با قابلیت نصب/باز شدن از روی ابزار پرس به واسطه بستن/باز کردن دو عدد پیچ نگهدارنده قالب ها، با کد های ” E”، “D”، “C”، “B”، “A ” جهت پرس مدل ها و سایز های اتصالات از قرار زیر:

کیت-پرس-انواع-سرسیم-و-وایرشو-دستی-3-22

• یک عدد کیف قابل حمل و نقل و ضد آب جهت قرار دادن کلیه ابزار ها و قالب ها کنار هم جهت حمل مجموعه به سهولت، و جلوگیری از صدمه به ابزار و قالب ها در صورت رها شدن مجموعه از دست و با جیب های لیبل گذاری شده داخل کیف جهت قرار دادن هر قالب در محل مخصوص به خود جهت سهولت وافزایش سرعت پیدا کردن هر قالب.

کیت-پرس-انواع-سرسیم-و-وایرشو-دستی-4-22

کیت-پرس-انواع-سرسیم-و-وایرشو-دستی-5-22

۵. ابزار پرس انواع سرسیم و وایرشو دستی (با قالب قابل تعویض) (SCT)

ابزار پرس نیمه اتوماتیک، چهت پرس انواع اتصالات به سیم استفاده می گردد. این ابزار، دارای عملکرد چرخ دنده ای (ratchet mechanism) جهت حرکت اهرم ها تنها در یک مسیر هنگام بستن آنها به منظور پرس ترمینال، و قابلیت خلاصی کامل اهرم ها جهت باز شدن ابزار و قالب ها پس از انجام پرس (disengage option) می باشد. طراحی قالب این نوع ابزار ها، از نوع قالب های باز می باشد، بدین معنی که قالب ها دو تکه (سمبه و ماتریس) می باشند و پس از انجام پرس، کاملا از یکدیگر جدا میگردند. قالب های تعبیه شده بر روی ابزار، به واسطه پیچ نصب گردیده اند، بنابراین امکان تعویض قالب ها از روی فک های متحرک به سهولت امکان پذیر می باشد.

جنس قسمت فلزی ابزار از فولاد کربن دار C45 ، با آبکاری موسوم به آبکاری آلکالاین (قلیایی) می باشد. از مزیت این نوع آبکاری، عدم از بین رفتن و یا حتی خش برداشتن بدنه ابزار در اثر ضربه، زمین افتادن، و یا تماس اجسام نوک تیز به آن می باشد. جنس قالب ها نیز از فولاد کربن دار C45 و با آبکاری کروم می باشد. سطوح قالب ها کاملا صیقلی و پولیش-شده می باشند، که این امر موجبات خروج راحت قطعه از قالب پس از انجام پرس را فراهم می سازد. دسته ابزار از جنس ترموپلاستیک (TPR) می باشد. از مزایای این جنس دسته علاوه بر عایق بودن کامل آن در برابر الکتریسیته و عدم تعرق دست اپراتور در تماس با آن می باشد. طراحی ارگونومی و جنس لطیف دسته ابزار، امکان استفاده از ابزار به صورت مکرر و پیوسته، با کمترین آزار به دست اپراتور را میسر می سازد. کلیه اجزاء استفاده شده در ابزار، شامل فنر ها، اهرم ها، چرخ دهنده ها، و پیچ ها از مرغوب ترین مواد ساخته شده، تا کمترین نیروی لازم جهت انجام پرس، و بیشترین طول عمر ابزار را تضمین نماید. جهت طول عمر بیشتر ابزار، قبل از بسته بندی، کلیه چرخ دنده ها روغن کاری شده اند.

وزن این ابزار ۳۷۵ گرم، طول آن ۲۳۰ میلیمتر، و رنگ عایق دسته قرمز می باشد.

ابزار-پرس-انواع-سرسیم-و-وایرشو-دستی1-22

ابزار-پرس-انواع-سرسیم-و-وایرشو-دستی20-22

۶. دستگاه پرس انواع سرسیم و وایرشو پنوماتیک (با قالب های قابل تعویض) (PCM)

این دستگاه بوسیله نیروی هوا (باد) عمل کرده متشکل از ۲ پیستون. امکان تعویض قالب ها امکان پرس کلیه انواع سرسیم و وایرشو را فراهم می آورد.
به صورت اولیه، این دستگاه همراه ۵ ست قالب به شرح زیر ارائه می گردد:

دستگاه-پرس-انواع-سرسیم-و-وایرشو-پنوماتیک-1-22

ب) مشخصات:

• نیروی مکانیکی پرس: ۵/۱۳ کیلو نیوتن
• نیروی باد مورد نیاز: ۴/۰ الی ۱ مگا پاسکال
• ابعاد: ۱۴۰ * ۱۲۰ * ۲۶۰ میلیمتر
• وزن: ۴ کیلوگرم
• بسته بندی: یونلیت و کارتن
• سایر ملزومات: ۱ عدد پدال شیر باد و ۲ عدد لوله شیلنگ باد

دستگاه-پرس-انواع-سرسیم-و-وایرشو-پنوماتیک-2-22

دستگاه-پرس-انواع-سرسیم-و-وایرشو-پنوماتیک-3-22

۶. قالب های قابل تعویض

ست قالب های قابل تعویض جهت نصب بر روی ابزار پرسی که طراحی آن به صورتی است که قابلیت تعویض قالب ها را دارند عرض می گردد و و امکان پرس هر نوع اتصال سیم توسط ابزار را فراهم می سازد. قالب های مورد عرضه جهت پرس اتصالات کابل های کواکسیال، سرسیم های بدون روکش پشت باز، سرسیم های بدون روکش بسته، وایرشو های تکی و دوبل، سرسیم های روکش دار، سرسیم های پرچمی روکش دار، سرسیم های پرچمی بدون روکش، سوکت فویل های حرارتی، کانکتور های پرسی و سوکت های آلومینیومی عرضه می گردند. هر جفت (ست) قالب شامل دو تکه سبمه و ماتریس و از جنس فولاد کربن دار C45 با آبکاری کروم می باشد. قالب ها به واسطه تنها یک پیچ (هر تکه قالب) و به سهولت و سرعت بر روی ابزار پرس مربوطه نصب می گردند.

قالب-های-قابل-تعویض--1-22

قالب-های-قابل-تعویض-2-22

قالب-های-قابل-تعویض-3-22